• 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Modyfikacje Daihatsu Rocky - zawieszenie

W czasie ostatnich dwóch wypraw samochodem mieliśmy poważne problemy z resorami. Stare i wysłużone pióra po załadowaniu auta nie wytrzymywąły wykżyży, dziur itp. Zniszczone były także odbojniki. Na Znalezienie rozwiązania poświęcilismy 3 miesiące. Pod uwagę brane były: kowalstwo "artystyczne", używane, nowe wykonane w polsce, sprowadzane ze szwecji, produkty australijskie, itp.

daihatsu resory z tylu widok pod podloga

Potanowiliśmy, że na wyprawę afrykańską wszystko musi być nowe lub jak nowe. Samochody bedą mocno obciążone. Waga wyposażenia i rzeczy osobistych dochodzi do 400 kg, dodatkowe paliwo i woda, oraz piłki dołożą kolejne 200 kg, a to już blisko maksymalnej ładowności Daihatsu. Dopóki jeździmy po gładkim asfalcie wszystko jest OK, jednak nierówności i wspinaczka górska weryfikują wszelkie słabe punkty. Zamówiliśmy resory przednie i tylne w Lovells w Australii.


Niestety z zamówionych przyszły tylko innego rodzaju, za lekkie na tył, za ciężkie na przód. Zdecyowaliśmy się na zamontowanie tylnych.

Uwaga: polibushe sprzedawane w zestawie nie pasują do wszystkiego, trzeba je dobierać indywidualnie.

Uzytkowanie: samochód stoi około 4 cm wyżej, jest o wiele twardszy. Przy wykrzyżu bez ładunku, nie dają rady, nie dociskają nawet osi do odbojników.
Ja jestem zadowolony. Z powodu pękających resorów dwa razy omało co nie wrócilibyśmy do domu.


Przód: odrzuciwszy zaproponowane rozwiązania kupiłem dwa używane kompletne pióra i kowal w Krakowie zbudował komplety piór parabolicznych z użyciem istniejących i używanego zestawu.

Resor także jest twardszy, bez obciażenia, jazda jest trudna. Po założeniu resorów musieliśmy założyć także nowe amortyzatory. Zdecydowaliśmy się na grubsze niż norlmalnie amortyzatory Lovells. Niestety pomimo dedykacji do naszego modelu samochodu, okazuje się że bez delikatnego poszerzenia przednich kielichów nie jest mozliwe zamontowanie ich w Daihatsu, jest po prostu za ciasno.


amortyzator w daihatsu rocky


Zadbaliśmy o to aby wszystkie odbojniki, polibushe, gumy, elementy elastyczne zostały wymienione na nowe ;-) :

odbojnik jak do drzwi w bloku


tylny resor z bliska

przedni resor od przodu

Przedni resor ze zdublowanym piórem pomocniczym - dołożone dodatkowe oryginalne piór paraboliczne.


Dodatkowe informacje