• 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Ekspedycja GloBall 2012

Aktualna pozycja naszego kontenerowca z samochodami ekspedycji GloBall 2012


Trasa GLOBALL 2012

Miejsca w których będziemy nocowac mają z założenia być jak najbliżej wiosek, ludzi i ich domów. Chcemy spać "na dziko" będziemy starali się o ile to możliwe nie korzystać z zamkniętych Campów dla białych turystów.Zambia - miejsce na mecz

ZAMBIA – Miejsce rozegrania meczu

W prowadzonym przez polaka Brata Jacka Rostowskiego Domu Nadzieji zagramy mecz z najbiedniejszymi, choć już uratowanymi, dziećmi ulicy. Chłopcy prawdopodobnie rozniosą nas na strzępy, nasza drużyna nie ma żadnych szans ;- ).  Licząca 1,2 miliona mieszkańców Lusaka jest jak każda metropolia miejscem w którym powstają ogromne dysproporcje pomiędzy biednymi i bogatymi. http://www.domnadziei.com/

MAPA: Dom Nadzieji, Tutaj zagramy kolejny Mecz GLOBALL 2012.


...reszta artykułu.

Tanzania - miejsce na mecz

TANZANIA– Miejsce rozegrania meczu

To prawdopodobnie najbardziej widowiskowe miejsce w którym potoczy się nasza piłka. Wielkie równiny wypełnione wędrującymi stadami zwierząt to wizytówka Tanzanii. Ekspedycja Globall 2012  dotrze do stóp czynnego wulkanu Ol Donyo Lengai na granicy z Kenią. Mecz rozegramy na tle wulkanu, skarpy Rowu Tektonicznego i sodowego jeziora o fantastycznych kolorach.

MAPA: Ciekawe Miejsca - Tanzania, region Natron, miejsce rozegrania meczu GLOBALL 2012.


...reszta artykułu.

Etiopia - miejsce na mecz

rzeka OMOETIOPIA – Miejsce rozegrania meczu

Nad rzeką Omo, wśród zamieszkujących te tereny plemion Karo. Największym wyzwaniem tego miejsca będzie samo dotarcie do niego, to prawdopodobnie najtrudniejszy technicznie odcinek wyprawy, włącznie z wezbranymi rzekami do pokonania w bród, rozmytymi drogami, buszem i błotem. Mecz zagramy z dziećmi z plemienia Karo, jednego z najmniej licznych plemion w Afryce. To przyszli myśliwi próbujących zachować swoją odmienność w dynamicznie zmieniającym się świecie.

wojownik Karo, jeden z naszych graczy?

MAPA: Ciekawe Miejsca - Etiopia - Okolice nad rzeką Omo, tutaj zagramy szósty mecz Globall.


...reszta artykułu.

Egipt - Miejsca na mecz

EGIPT – Miejsce rozegrania meczu

Gorący piasek, daktylowe palmy, oazy na zachodniej Saharze, mecz zagramy z dziećmi Berberów i Nubijczyków zamieszkujących te niegościnne dla europejczyków tereny. Głównymi naszego zespołu będą temperatura i sypkie podłoże. Kojący cień znajdziemy jedynie pod skalnymi ostańcami i ogromnymi wydmami.

pilka Globall 2012MAPA: Ciekawe miejsca Egipt - Oazy, tutaj zagramy mecz  Globall 2012 w Egipcie.

...reszta artykułu.

Namibia - miejsce na mecz

NAMIBIA – Miejsce rozegrania meczu

Sam początek naszej wyprawy, dojedziemy aż na granicę z Angolą, pokonamy wielkie przestrzenie sawanny i piasku i tutaj spotkamy się z ciekawymi zamieszkującymi ten rejon ludźmi z plemienia Himba. Nie możemy się doczekać na to, jak dzieciaki zareagują na nasze piłki. Sceneria dla meczu także powinna być wyjątkowa w pobliżu znajduje się długi na 500 metrów wodospad o wysokości 40 metrów. Przyroda w tym miejscu nie będzie nam oszczędzać ani widoków ani zachwytu!


MAPA: ciekawe miejsca, tutaj zagramy drugi mecz w Afryce - Namibia.


 

...reszta artykułu.

Kalendarium Globall 2012 (przygotowania i przebieg)

Kalendarium

Grudzień 2009 – pierwsze rozmowy na temat społecznie odpowiedzialnego podróżowania

Luty 2010 – Powstaje pomysł Globall 2012

Maj 2010 – W czasie wyjazdu do Rumunii wieziemy nasz pierwszy transport humanitarny

Czerwiec 2010 – rozpoczynamy starania o założenie stowarzyszenia dla zrealizowania Projektu Globall 2012

25 września 2010 – Spotkanie Założycielskie Stowarzyszenia Dookoła

Październik 2010 – Pierwszy mecz Projektu Globall w Limnej na Ukrainie, powstają pierwsze materiały filmowe

Listopad 2010 – zakup biletów lotniczych

3 marca 2011 – Sąd po kilkukrotnych zmianach statutu rejestruje stowarzyszenie Dookoła z Siedzibą w Krakowie

Marzec 2011 – Patronat nad wyprawą obejmuje PL.2012

Kwiecień 2011 – uruchomienie strony www

Maj 2011 – Druga wizyta w Limnej na Ukrainie, test systemów kina, map, wielu części wyposażenia

Czerwiec 2011 – Pierwsza konferencja prasowa na pikniku Olimpijskim w Warszawie, publiczna prezentacja Projektu

Lipiec 2011 – rozpoczęcie szczepień członków ekipy

Sierpień 2011 – Otwarcie stadionu w Rzeszowie z udziałem Ekspedycji Globall 2012 i jej oficjalny start - wyjazd samochodów z otwarcia stadionu

Wrzesień 2011 – gotowość w dokumentach, wizy, papiery pojazdów, zezwolenia kompletacja sprzętu video

Październik 2011 – Wysyłka pojazdów w kontenerach do Cape Town

Grudzień 2011 – Wylot ekipy do Cape Town

1 stycznia 2012 – wyjazd ekspedycji z Cape Town

5 stycznia 2012 – wjazd do Namibi

10 stycznia 2012 – mecz w wiosce w regionie Kaokoland nad rzeką Kunene w wiosce Himba.
Mecz: W pobliżu wioski znajduje się duża otwarta przestrzeń, która zostanie oczyszczona i przygotowana pod rozgrywany mecz. W  tle widać wysokie góry oraz przestrzenie malowniczego afrykańskiego buszu.

12 stycznia 2012
– wjazd do Botswany

17 stycznia 2012 – wjazd do Zambii

19 stycznia 2012 – mecz w Lusace
MECZ: LUSAKA – stolica położona w centralnej Zambii. Miasto zostało założone w 1905 od roku 1935 była stolicą brytyjskiej kolonii Północnej Rhodesia. W 1964 Zambia zdobyte Lusaka niezależnośść i stać się jej stolicą. Dzisiaj Lusakę zamieszkuje około 1,2 milionów ludzi. DOM NADZIEJI -  jest ośrodkiem rehabilitacyjnym dla bezdomnych dzieci i młodzieży z Zambii. Prowadzony przez wspaniałego człowieka – Brata Jacka Rakowskiego. Mieszka tam i uczy się ok. 50 chłopców. Celem ośrodka jest pomoc dzieciom, które z różnych powodów opuściły dom rodzinny i znalazły się "na ulicy": wyrwanie ich z życia w bezdomności i przywrócenie rodzinom (o ile i kiedy to możliwe). http://www.domnadziei.com/

24 stycznia 2012
– wjazd do Tanzanii

02 luty 2012 – mecz Region Natron. Na granicy z Kenią.

06 luty 2012 – wjazd do Kenii

09 luty 2012 – mecz nad rzeką Ngare Sero,
Mecz: W tym niegościnnym ale pięknym regionie została dla Masajów wybudowana szkoła. Na jej terenie znajduje się plac, gdzie zostanie rozegrany mecz. Dzieci masajskie i młodzież zostaną zaproszone do udziału w rozgrywkach. Wszystko na tle wulkanu, skarpy Rowu Tektonicznego i jeziora.

13 luty 2012
– wjazd do Etiopii

14 luty 2012 – mecz w Etiopi nad rzeką Omo,
Mecz: Sceneria do rozegrania meczu jest niezwykła. Wioska, malowniczo wyglądający Karo oraz rzeką Omo na horyzoncie tworzą atmosferę jak z filmów o pierwszych odkrywcach dzikich terenów Afryki.

24 luty 2012 – wjazd do Sudanu

9 marca 2012 – wjazd do Egiptu

11 marca 2012 – mecz w Egipcie
Mecz: zostanie rozegrany na skraju wioski berberyjskiej i wydm. Taka „murawa” jest z pewnością wymagająca ale też zupełnie inna od wcześniejszych „tradycyjnych” nawierzchni. Widok na palmy daktylowe, olbrzymie wydmy oraz skalne ostańce tworzy niezapomniany klimat pustyni. Rozegranie meczu w takim miejscu pokazuje, że piłka dociera dosłownie wszędzie, nawet na Saharę.    

17 marca 2012
– wjazd do Jordanii

20 marca 2012 – wjazd do Syrii

25 marca 2012 – wjazd do Turcji

29 marca 2012 – wjazd do Bułgarii

1 kwietnia 2012 – wjazd do Serbii
Powrót przez Węgry, Słowację do Krakowa

1 maja 2012 – Wyjazd na Ukrainę

Jak zaczęła się ta historia?

Big Idea GloBall

Piłka Globall

Trasa ekspedycji

Trasa ekspedycji GloBall 2012


Przystanek I.

Limna, Ukraina, listopad 2010. Pierwszy mecz z dziećmi, na piłce swój podpis składa pierwsze dziecko – gracz meczu, jedenastoletni Kira Dima.

Przystanek II.

Limna, Ukraina, Maj 2011. Drugi mecz z dziećmi, oni znowu wygrali :- )
Odpalamy projekt Cinema - obejrzeć nasze filmy przyjechali, wójt, dyrektor szkoły, KGB, połowa miasteczka, Globall odnosi wielki sukces.

Przystanek III.

Warszawa, czerwiec 2011, Piknik Olimpijski, Globall sprawdza się w stolicy, oficjalna prezentacja projektu dziennikarzom i mediom.

Przystanek IV.

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie, sierpień 2011. Stąd piłką podajemy oficjalnie do Afryki.

Przystanek V.

Gdynia, wrzesień 2011. Do Afryki „GloBall” trafi via port w Gdyni, by wraz z samochodami ekspedycji, w kontenerach, dostać się statkiem do Kapsztadu.

Przystanek VI.

Kapsztad, grudzień 2011. Wyładowanie ekspedycji w porcie na przylądku Dobrej Nadziei. Stąd, 1 stycznia 2012, ekspedycja GloBall rozpocznie się naprawdę. Czeka nas grubo ponad 20 tysięcy kilometrów przez pustynie, sawanny, góry, dżunglę, przez 23 kraje, głównie po bezdrożach i przez niewielkie miejscowości.

Przystanki VII-XXXXV.

Styczeń – kwiecień 2012. Drogą lądową pokonamy z naszą „GloBall” 40 granic międzypaństwowych - i znacznie więcej innych granic.

Trasa Globall 2012

Przystanek ostatni – wielki powrót do Polski i na Ukrainę. Wystawa, film i książka, które pokażą, że choć ludzie na całym świecie ogromnie i pięknie się różnią… To, poza fizyczną odległością, dystansu między nimi może nie być żadnego, bo łączą ich te same uczucia, emocje, pasje i namiętności.

Przystanek symboliczny

Globall wraca do Limnej, pokażemy w limnej jak wyglądała nasza droga przez Afrykę, tutaj zagramy ostatni mecz.

Jak zaczęła się ta Historia?

Kalendarium Globall

Big Idea GloBall

Piłka Globall

Piłka dla Afryki (Globall zawiezie ją na miejsce)

Najcenniejszym ładunkiem ekspedycji jest piłka GloBall. Ręcznie uszyta, skromna, zwykła, czarno-biała, klasyczna „biedronka”. Niby zwykła, ale tak naprawdę – niezwykła. To piłka, która powstała w Polsce w 2009 roku. W roku 2010 była na Mundialu w Republice Południowej Afryki.


Trafiła tu do rąk najlepszych piłkarzy świata. Ozdobiona ich podpisami wróciła do Polski, by rozpocząć epicką trasę, której meta znajdzie się w czasie i przestrzeni obok otwarcia Mistrzostw Europy 2012 w Polsce i na Ukrainie.


Trasę zainaugurowaliśmy w maleńkiej, ukraińskiej wiosce Limna, niedaleko od Lwowa i granicy z Polską, wioski położonej w przepięknych ukraińskich Bieszczadach.

Mapa: Limna, Ukraina - Pierwszy mecz GloBall 2012

Daleko od wielkich stadionów Mistrzostw Europy – bo GloBall ma ambicje docierać tam, gdzie dostać się jest trudniej, a radość z naszych odwiedzin – jest większa. Tam, po pierwszym, spontanicznym meczu, który zagraliśmy z dziećmi z lokalnej szkoły podstawowej, na piłce podpisał się gracz meczu – jedenastoletni Dima Kira.

...reszta artykułu.

Big Idea GloBall - cel ekspedycji

Pilka z podpisem i afryka Globall 2012 logo „Wszystkie granice i uprzedzenia dzielące Ludzi – wymyślili… Ludzie. I tylko oni mogą je pokonać.

Dlatego idea GloBall pokona drogą lądową odległość 23.000 kilometrów  – poprzez świat miliarda ludzi i tysięcy różnych kultur, z Afryki do Europy, z Mundialu 2010 do Mistrzostw Europy 2012. Po to, by łatwiej można było zrozumieć, że to wielki dystans w przestrzeni – ale żaden między ludźmi”.

Pierwszy mecz Globall 2012 - Limna, Ukraina październik 2010.

...reszta artykułu.

Jak zaczeła się ta historia ?

18 kwietnia 2007 roku Michael Platini ogłosił przyznanie przez UEFA Mistrzostw Europy 2012 dwóm różnym krajom – Polsce i Ukrainie. Decyzja ta wiele zmieniła. Zjednoczyła dwie w gruncie rzeczy bardzo bliskie sobie nacje – ponad granicami i różnicami.

Tego dnia zrozumieliśmy, że piłka to nie tylko sport. To niesamowite w skali świata zjawisko, skutecznie i powszechnie  łączące ludzi ponad wszelkimi podziałami.

To wielkie, uniwersalne zjawisko, które ma w sobie magiczną moc – daje radość ludziom na całym świecie, niezależnie od tego, jaki mają kolor skóry i w co wierzą.

Niezależnie od tego, jak daleko od centrum uwagi tego świata przyszło im żyć.

Postanowiliśmy do nich dotrzeć.

...reszta artykułu.